Cât produc panourile fotovoltaice în fiecare județ
Producția unui kilowatt de panouri pentru reședința fiecăruia din cele 41 de județe și pentru București, calculată cu PVGIS, instrumentul Comisiei Europene. Alege județul în calculator și vezi cât produce sistemul tău, lună de lună.
Pe scurt
Un kW de panouri (kWp) pe acoperiș produce în România între circa 1.111 și 1.266 kWh pe an, după datele PVGIS pentru reședințele de județ: cel mai mult la Craiova (Dolj), cel mai puțin la Baia Mare (Maramureș). Diferența dintre extreme e de 14%. Iarna, diferențele sunt mai mari: în decembrie, același kW produce 59 kWh la Pitești și 34 kWh la Baia Mare. Unghiul optim al panourilor iese între 34 și 39 de grade.
Valorile sunt pentru un acoperiș orientat spre sud, cu unghi optim și fără umbră. Un acoperiș est-vest sau umbrit produce mai puțin.
Calculator: cât produce sistemul tău
Alege județul și puterea sistemului. Dacă scrii și consumul anual din facturi, îți arătăm de ce putere ai nevoie.
Pentru cost și economie pe factură, vezi și calculatorul de panouri fotovoltaice.
Producția pe județe: tabelul complet
Pentru 1 kWp montat pe clădire, spre sud, cu unghi optim. Ordonat de la cea mai mare producție anuală la cea mai mică.
| Județ | Reședința | Pe an | Decembrie | Iulie | Unghi optim |
|---|---|---|---|---|---|
| Dolj | Craiova | 1.266 kWh | 53,9 kWh | 147,0 kWh | 36° |
| Călărași | Călărași | 1.258 kWh | 54,5 kWh | 147,2 kWh | 36° |
| Tulcea | Tulcea | 1.258 kWh | 51,0 kWh | 148,2 kWh | 36° |
| Constanța | Constanța | 1.257 kWh | 52,7 kWh | 150,9 kWh | 35° |
| Giurgiu | Giurgiu | 1.257 kWh | 51,6 kWh | 147,2 kWh | 35° |
| Argeș | Pitești | 1.255 kWh | 59,2 kWh | 143,5 kWh | 38° |
| Olt | Slatina | 1.252 kWh | 52,2 kWh | 147,8 kWh | 36° |
| Ialomița | Slobozia | 1.250 kWh | 51,6 kWh | 146,5 kWh | 36° |
| Dâmbovița | Târgoviște | 1.249 kWh | 55,9 kWh | 143,5 kWh | 37° |
| Brăila | Brăila | 1.249 kWh | 47,5 kWh | 147,1 kWh | 36° |
| București | București | 1.246 kWh | 51,2 kWh | 144,0 kWh | 36° |
| Galați | Galați | 1.244 kWh | 48,1 kWh | 146,0 kWh | 36° |
| Teleorman | Alexandria | 1.242 kWh | 50,6 kWh | 146,1 kWh | 35° |
| Ilfov | Buftea | 1.241 kWh | 51,3 kWh | 145,1 kWh | 36° |
| Gorj | Târgu Jiu | 1.240 kWh | 56,1 kWh | 144,4 kWh | 37° |
| Buzău | Buzău | 1.239 kWh | 52,5 kWh | 142,0 kWh | 37° |
| Mehedinți | Drobeta-Turnu Severin | 1.239 kWh | 55,8 kWh | 145,8 kWh | 36° |
| Prahova | Ploiești | 1.226 kWh | 53,4 kWh | 139,0 kWh | 37° |
| Vâlcea | Râmnicu Vâlcea | 1.219 kWh | 58,3 kWh | 139,9 kWh | 38° |
| Vrancea | Focșani | 1.216 kWh | 44,7 kWh | 141,7 kWh | 36° |
| Timiș | Timișoara | 1.204 kWh | 45,3 kWh | 140,9 kWh | 37° |
| Arad | Arad | 1.197 kWh | 43,1 kWh | 140,6 kWh | 37° |
| Alba | Alba Iulia | 1.196 kWh | 47,4 kWh | 135,8 kWh | 39° |
| Vaslui | Vaslui | 1.190 kWh | 42,2 kWh | 142,6 kWh | 37° |
| Covasna | Sfântu Gheorghe | 1.189 kWh | 41,0 kWh | 135,7 kWh | 37° |
| Bacău | Bacău | 1.186 kWh | 45,2 kWh | 139,1 kWh | 37° |
| Bihor | Oradea | 1.183 kWh | 42,9 kWh | 138,0 kWh | 38° |
| Hunedoara | Deva | 1.180 kWh | 44,8 kWh | 138,8 kWh | 36° |
| Sibiu | Sibiu | 1.179 kWh | 49,6 kWh | 132,2 kWh | 38° |
| Iași | Iași | 1.170 kWh | 42,1 kWh | 139,9 kWh | 37° |
| Cluj | Cluj-Napoca | 1.168 kWh | 42,9 kWh | 133,5 kWh | 38° |
| Mureș | Târgu Mureș | 1.165 kWh | 39,3 kWh | 137,9 kWh | 37° |
| Bistrița-Năsăud | Bistrița | 1.157 kWh | 37,0 kWh | 137,8 kWh | 37° |
| Satu Mare | Satu Mare | 1.156 kWh | 36,8 kWh | 138,7 kWh | 37° |
| Neamț | Piatra Neamț | 1.150 kWh | 47,9 kWh | 132,4 kWh | 38° |
| Botoșani | Botoșani | 1.150 kWh | 41,1 kWh | 137,4 kWh | 38° |
| Brașov | Brașov | 1.150 kWh | 47,5 kWh | 127,1 kWh | 38° |
| Harghita | Miercurea Ciuc | 1.147 kWh | 42,0 kWh | 130,8 kWh | 37° |
| Sălaj | Zalău | 1.144 kWh | 39,1 kWh | 134,9 kWh | 38° |
| Suceava | Suceava | 1.138 kWh | 43,3 kWh | 134,8 kWh | 38° |
| Caraș-Severin | Reșița | 1.112 kWh | 40,8 kWh | 136,2 kWh | 34° |
| Maramureș | Baia Mare | 1.111 kWh | 34,0 kWh | 133,2 kWh | 37° |
Ce înseamnă pentru tine
- Un sistem de 5 kW produce pe an între circa 5.550 kWh (Baia Mare) și 6.330 kWh (Craiova).
- Iarna contează mai mult decât media anuală. În iulie, panourile produc de 2,4–3,9 ori mai mult decât în decembrie. Vara dai surplus în rețea, iarna iei din rețea; o baterie ajută doar în parte, pentru că iarna și producția e mică.
- Acoperișul tău contează mai mult decât județul. Între extremele țării diferența e de 14%, dar o orientare est-vest, o umbră de copac sau un unghi prost pot scădea producția mai mult de atât.
- Valoarea e pentru reședința de județ. La munte sau pe văi, producția poate diferi; pentru adresa ta exactă, PVGIS dă o estimare pe coordonatele casei.
Cum am calculat
Cu PVGIS 5.3 (Joint Research Centre, Comisia Europeană), baza de radiație SARAH3, anii 2005–2023: 1 kWp montat pe clădire, pierderi de sistem de 14%, unghiul și orientarea optimizate de PVGIS. Coordonatele reședințelor de județ sunt din OpenStreetMap. Datele au fost interogate pe 15 octombrie 2026. Sunt medii pe mai mulți ani, așa că un an anume poate ieși cu câteva procente peste sau sub. Orice valoare se poate verifica pe re.jrc.ec.europa.eu.
Întrebări frecvente
Cât produce 1 kW de panouri fotovoltaice în România?
În ce județ produc panourile fotovoltaice cel mai mult?
Cât produce un sistem fotovoltaic de 5 kW iarna?
Câte panouri fotovoltaice îmi trebuie pentru consumul meu?
Citește și
Montaj panouri fotovoltaice pentru case · Ghidul de prosumator · Baterii de stocare · Calculator punctaj Casa Verde